150 bin metal işçisini ilgilendiren TİS süreci başlıyor

Metal iş kolundaki 150 bin işçiyi ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde pazarlık süreci bugün başlıyor. Görüşmeler 60 gün sürecek. İlk 6 aylık dönem için Türk Metal yüzde 29.57, Birleşik Metal-İş yüzde 30.89 ve Özçelik-İş de yüzde 31 zam talep ediyor.

Ford, Oyak, Arçelik, Bosch ve Tofaş gibi büyük işyerlerine bağlı 210 sanayi kuruluşunda çalışan 150 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde ilk oturum bugün yapılacak.

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yapılacak ilk görüşme bugün saat 10.30’da MESS Genel Merkezi’nde yapılacak.

İşçiler yüzde 30 zam istiyor

Metal işçisinin 2021 Eylül-2023 Eylül dönem aralığındaki mali ve sosyal hakları belirlenmeye çalışılacak.

Görüşmelerde, patron tarafını MESS, işçi tarafını ise Türk Metal, Özçelik-İş ve Birleşik Metal-İş sendikaları ayrı ayrı temsil edecek. Görüşmelerin 60 gün boyunca taraflar arasında devam edecek.

İlk 6 aylık dönem için Türk Metal yüzde 29.57, Birleşik Metal-İş yüzde 30.89 ve Özçelik-İş de yüzde 31 zam talep ediyor.

‘Salgında herkes evindeyken ölümüne çalıştık’

Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu, “İşverenlerin net kârlılığı yıllık yüzde 585’i buldu. Talepleri karşılayacak güçleri var” demişti.

Patronlara “Evet, pandemide işler azaldı, ihracat daraldı, tedarik zincirinde sorunlar yaşandı. Farkındayız” şeklinde seslenen Türk Metal Başkanı Pevrul Kavlak ise, ekim ayı başında yaptığı bir konuşmada “Siz de şunu iyi bilin: Bu ülkede herkes evindeyken, karantinadayken, hastalıktan korkarken biz tezgâhımızın başındaydık. Ölümüne çalıştık. Biz üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra sizde… Bize borcunuz var” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAKEtha

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here