52 ilaç SGK’nin geri ödeme listesinden çıkarıldı: “Vatandaşı ağrısından uyuyamaz hale getirecekler”

Ağrı kesici jeller, merhemler, kremler ve spreylerin yer aldığı 52 ilaç, geri ödeme listesinden çıkarıldı. CHP’li Burhanettin Bulut, “Vatandaşı ağrısından yatamaz, uyuyamaz hale getirecekler” dedi

Resmi Gazete’de 8 Eylül’de yayımlanan “Sağlık Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile 52 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme listesinden çıkartıldı. Eş değer ilaç taban fiyat uygulaması da yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüldü.

Listede Antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan boğaz spreyleri, ağrı kesici, kas gevşetici krem ve merhemler yer alıyor. Eş değer ilaç taban fiyatındaki değişiklik de vatandaşın yüzde 5 daha fazla ilaç farkı vereceği anlamına geliyor.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut karara tepki gösterdi. SGK’nin bütçe açığını vatandaşın cebinden kapatmak istediğini kaydeden Bulut, “Vatandaşın ağrısına da göz diktiler. Ağrısından yatamaz, uyuyamaz hale getirecekler” dedi.

Eczacı kökenli Bulut, geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçların eklem ve kas ağrısı tedavisinde kullanılan ağrı kesici jel ve merhemler, kremler, spreyler, hatta bebeklerde diş çıkarırken kullanılan ilaç ve gargaralar olduğunu anımsattı.

Bundan sonra bu ilaçlara erişmek isteyen yurttaşların ilacın bedelinin tümünü karşılamak zorunda olduğunu kaydeden Bulut, “SGK, vatandaşa yeni bir yük getirdi. İlacın erişilebilir ve alınabilir olmasının da önüne geçecek bir adım attı” dedi.

SGK sadece 1 kutu ilacı ödeyecek

Bu ilaçlar dışında yeni bir liste yayınlandığını, ikinci listede yer alan ilaçlardan, hastanın ihtiyacı 5 kutu olsa bile SGK’nın sadece birini ödeyeceğini belirten Bulut, SGK’nın vatandaşlara bu ilaçları siz gidin eczaneden paranızı ödeyerek alın dediğini bildirdi.

SGK, açığı kapatmak için vatandaşın cebine göz dikti

SGK’nin devasa açığını vatandaşın cebinden kapatmaya çalıştığını kaydeden Bulut, “Açığı kapatmak için vatandaşın ağrısına da göz diktiler. Ağrısından yatamaz, uyuyamaz hale getirecekler. SGK bugünkü anlayışıyla yönetildiği sürece bu açık daha da artacak ve vatandaşa daha çok yük getirecek. Bu düzenlemeden bir an önce vazgeçilmelidir” çağrısında bulundu.

KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here