ABD’de binlerce kadın Teksas’ta yürürlüğe giren kürtaj yasasını protesto etti

ABD’de kürtaj hakkının kısıtlanmasına karşı 50 eyalette binlerce kişi eylem yaptı

ABD’nin Texas eyaletinde kürtajı yasaklayan katı yasaya karşılık ülkenin 50 eyaletinde, 600’den fazla kentte on binlerce kişi sokaklara çıkarak protesto eylemleri düzenlendi. Kürtaj hakkını savunan kadınlar, anayasal haklarının geri verilmesini talep ederek sokağa çıktı.

DW’de yer alan habere göre başkent Washington DC’de Beyaz Saray yakınındaki bir meydanda düzenlenen eyleme 10 binden fazla kişi katıldı. “Benim bedenim, benim kararım, benim hakkım” yazılı pankartlar taşıyan kadınlar buradan Pazartesi günü kürtaj hakkıyla ilgili bir davaya bakacak olan Yüksek Mahkeme’ye yürüdü.

Gösteriyi düzenleyen kurumlar yaptıkları açıklamada, “Hep birlikte kürtajın sadece yasal değil aynı zamanda erişilebilir, maddi olarak karşılanabilir ve lekelenmemiş olduğu bir ülkeyi savunuyoruz” dedi.

Yasalarınızı bedenimden uzat tutun yazılı döviz

Karar 1973’te alınmıştı

ABD’de kadınlar Yüksek Mahkeme’nin 1973 yılında aldığı ve bir dönüm noktası olan “Roe v. Wade” kararıyla kürtaj hakkına kavuşmuştu. Ancak o zamandan bu yana ülkedeki kürtaj karşıtları kararın yürürlükten kaldırılması için girişimlerde bulunuyor. Bunun gerçekleşmesi halinde tüm eyaletlere kürtaj hakkını bütünüyle yasaklama yolu da açılmış olacak.

En son Mississippi eyaleti 1973 yılındaki kararın geri alınması için başvuruda bulundu ve Yüksek Mahkeme başvuruyu Pazartesi günü gündemine alacak.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın görev dönemi sırasında üç üyesi değişen Yüksek Mahkeme’de muhafazakâr yargıçların sayısı liberal olanlardan daha fazla. Dolayısıyla bu kez Yüksek Mahkeme’nin “Roe v. Wade” kararını iptal etme ihtimali her zamankinden daha yüksek.

Yüksek Mahkeme’nin Teksas’taki yeni yasaya karşı yapılan bir iptal başvurusunu da kısa süre önce usul yönünden bozması bu durumun gerçekleşebileceği yönünde yorumlanıyor. ABD Başkanı Joe Biden ise Teksas’ta kabul edilen yasayı anayasaya aykırı olarak nitelemiş ve yasaya karşı “hükümetin tüm gücünü” kullanacağını açıklamıştı.

Kürtajı güvende ve yasal tut, kürtaj benim karar benim yazılı döviz

KAYNAKGazete Karınca

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here