ABD’de set çalışanları greve hazırlanıyor

Uluslararası Tiyatro Sahnesi Çalışanları İttifakı Uluslararası Başkanı Matthew Loeb dün yaptığı açıklamada, bir anlaşmaya varılmadığı takdirde sendika üyelerinin 18 Ekim Pazartesi günü Sinema ve Televizyon Yapımcıları İttifakı’na (AMPTP) karşı ülke çapında bir greve başlayacaklarını açıkladı

Uluslararası Tiyatro Sahnesi Çalışanları İttifakı (IATSE), en düşük ücretle çalışan üyelerinin dinlenme ve yemek molaları konusunda stüdyolarla anlaşmaya varılamaması halinde sendika üyelerinin 18 Ekim’de greve başlayacağını bildirdi.

Associated Press’e konuşan IATSE iletişim Direktörü Jonas Loeb, sendika üyelerinin uzun saatler çalıştığını, nöbetler arasında ve yemek molalarında yeterince dinlenemediğini ifade etti.

Loeb, Kovid-19 salgınından sonra çalışma şartlarının daha da kötüye gittiğini vurguladı.

128 yıl önce kurulan IATSE’nin setlerde kamera arkasında çalışan görüntü yönetmenleri ya da kameramanlardan makyaj uzmanları ve marangozlara birçok meslek kolundan yaklaşık 150 bin üyesi bulunduğu bildirildi.

IATSE Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Yeterince bekledik. Üyelerimizin şimdi ele alınması gereken acil sorunları varken, sonsuza kadar süren görüşmelerde yan yana durmayacağız. Stüdyolarla hafta sonundan önce bir anlaşma yapılmazsa, greve gitmekten başka seçeneğimiz kalmayacak.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here