AdkoTurk’te baskı da grev de büyüyor

İndomia AdkoTurk grevi, 15. gününü geride bırakırken, grev yeni işçilerin katılımıyla güçleniyor. Fabrikada baskı artarken, grev kırıcısı bazı işçiler ise patronun yönlendirmesiyle el işaretleriyle hakaret ederek grevcileri tahrik etmeye çalışıyor. İndomia AdkoTurk’a iş başvurusu veya işe başlamak için gelenler ise grevci işçiler tarafından engelliyor.

23 Ağustos’ta greve çıkan Tek Gıda-İş üyesi İndomia AdkoTurk işçilerinin mücadelesi patronun hukuk dışı uygulamaları ve polisin baskısıyla kırılmak istenmişti. İşçilerin önemli bir kısmı greve katılamamışlardı. Grev kararlı bir şekilde sürerken, neredeyse her gün greve yeni işçiler katılıyor.

Bu işçilerden biri de bir yıldır AdkoTurk’ta çalışan Neslihan Altan. Fabrikadaki baskıların daha da arttığını belirten Altan “Grevden dolayı içeride zorunlu fazla mesai yaptırılıyor. Evi otel gibi kullanmaya başladım. Nerede, hangi bölümde işçi eksikliği varsa oraya gönderiyorlar. Ben erkeklerin bile yaparken zorlandığı işleri yapmaya zorlanıyorum. Depoda kadınların çalışması yasaktı ama beni oraya bile gönderiyorlardı. Bir de grevdeki işçiler benim arkadaşlarımdı. Bundan dolayı greve katılmaya karar verdim. Ben de önce param kesilecek diye korkuyordum. Ama şimdi arkadaşlarımın yanındayım” diye konuştu.

Kara liste tehdidi

Grev günü yaşananları anlatan Neslihan şunları söyledi: “Greve çıkıldığı 23 Ağustos gecesi benim gibi 270 kadar işçiyi evlerimizden alarak fabrikaya getirdiler. O gece sadece bekledik. Gündüz 16.00’da işten çıktık. Şimdi işçilerin greve katılmasını engellemek için 23 Ağustos’a kadar greve çıkanların tazminatı verilecek. Sonra çıkanlara tazminat verilmeyecek ve bu işçilerin isimleri liste yapılıp hiçbir yerde iş bulamayacaklar diye tehdit ediyorlar. Yoksa bütün işçinin gönlü grev yerinde.”

Hasta hasta çalıştırıldım

Grev öncesi de sorunlarının olduğunu belirten Neslihan “23 yaşındayım ama ömrüm gitti burada. Benim karnımda kist vardı. Karnım sürekli şişiyordu. Çalışamaz durumda olmama rağmen bırakın eve göndermeyi 10-15 dakikalığına bile dışarı çıkıp hava almama izin vermiyorlardı. Hasta hasta çalışmak zorunda kalıyorduk. 20 gün senelik iznim olmasına rağmen bir işim olduğunda izin vermiyorlar. Git rapor al diyorlar. Rapor alınca da performansın düşüyor, primin düşüyordu” dedi.

Grev kırıcılarına izin vermeyeceğiz

Greve yeni katılımlar olurken patronun yönlendirmesiyle bazı grev kırıcı işçiler grevcileri kışkırtmak istiyor. Son olarak bir işçi fabrika bahçesinden grevcilere el işareti ile küfür ederek gerginliğe neden oldu. İşçiler ise buna sloganlarla karşılık verdi ve karakola gidip şikayette bulundu. Sendika Temsilcisi Sevcan Dervişoğlu “Bunlar patronun yönlendirmesi ile oluyor. Şahsı zaten tanıyoruz. Biz bu oyunlara gelmeyeceğiz ama cevabını da vereceğiz” dedi.

KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here