Antalya’da ve Eskişehir’de kadınlar İstanbul Sözleşmesi için eylemde

Kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında eylemlerine devam ediyor. Antalya’da ve Eskişehir’de kadınlar İstanbul Sözleşmesi için eylemdeydi

Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla Şarampol Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar İstanbul Sözleşmesi etkin uygulanmadığı için katledilen kadınları hatırlatarak zincir oluşturdu. Kadınlar, Sözleşme’den vazgeçmeyeceklerini bir kez daha söyledi. Kadınların sırayla okudukları açıklamada şunlar söylendi:

Kadın- erkek eşitsizliğini fıtrata bağlayanlar, kadını yalnızca aile ile tanımlayanlar, kadınların yüzyılların mücadelesi ile kazandığı haklara, kadınların eşit hak sahibi yurttaşlar olarak kağıt üstünde bile olsa tanıyan yasalara tahammüllü olmayanlar bilsinler ki, yapılan saldırılar, nefret söylemleri, baskılar, üretilen gerici politikalar, kadınların mücadele ve dayanışmalarını büyütmelerinin önüne geçememiştir, geçemeyecektir. Haklarımızdan, hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz.

Eskişehir Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla yapılan eylemde “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” ve “Çocuk istismarının affı olmaz” yazılı pankartlar taşındı. Açıklamayı Avukat Ezgi Akyıl okudu. Kadınlar yaptıkları açıklamada “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin hukuk dışı kararı 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girecek. Şu andan başlayarak 1 Temmuz’a kadar, toplumun her kesimini İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya, böylelikle kadınları şiddetin her türünden korumaya, ayrımcılıktan uzak eşit yurttaşlar olarak yaşamak için mücadele etmeye çağırıyoruz. Eskişehir’den bir kez daha haykırıyoruz: Kadın ve çocukların şiddetten ve istismardan korunmasını, şiddetin soruşturulmasını ve nihai olarak kadın erkek eşitliğini amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!” dedi.

KAYNAKsendika.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here