Arjantin’de binlerce kişi işsizlik ve açlığa karşı yürüdü

Arjantin’de binlerce kişi, hükümetin işsizler için istihdam oluşturması ve sosyal yardımları artırması talebiyle eylem yaptı

Arjantin’de binlerce kişi, başkent Buenos Aires’in merkezindeki 9 de Julio Caddesi’nde toplanan kalabalık, Sosyal Kalkınma Bakanlığına kadar yürüdü. Ellerinde Uluslararası Para Fonu (IMF) karşıtı pankartlar taşıyan Arjantinliler, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in genel seçimlerden önce verdiği sözleri tutmadığı ve aşevlerine yeterli yardım yapmadığını belirtti.

Protestoyu düzenleyen örgütlerden Polo Obrero’nun yöneticisi Eduardo Belliboni, protestonun asıl amacının gerçek iş talebiyle yapıldığını, Arjantinli birçok gencin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında okulu bırakmak zorunda kaldığını ve uzaktan eğitim için gerekli ekipmanlarının olmadığını belirtti.

Arjantin'de eyleme katılanlar

Belliboni, ülkede 11 milyondan fazla kişinin yemek yediği aşevlerine acil ihtiyacın olduğuna dikkat çekerek, hükümetin bu alana yönelmediğini, 2 aydan fazladır hiç yiyeceğin gönderilmediği aşevleri olduğunu söyledi. Şili ve Kolombiya’da eylemlerdeki şiddetin sorulduğu Belliboni, “Yüzde 50 yoksulluk oranı ve 4 milyon yardıma muhtaç insanla bunun olmaması gariptir çünkü bir halk isyanının çıkması için bütün sosyal ve ekonomik şartlar mevcut” ifadelerini kullandı.

“Bu kapitalist düzen işe yaramıyor”

MST Teresa vive yöneticilerinden Nahuel Orellana da Fernandez de hükümetinin seçim öncesi verdiği sözleri tutmadığını belirterek, aşevlerine acil gıda yardımı yapılması çağrısında bulundu. Orellana, hükümetin gerekli ekonomik önlemleri almadığı takdirde, halkın Şili ve Kolombiya’daki gibi eylemlere gideceğini belirtti.

Kovid-19 salgınının yoksulluğu gözler önüne serdiğine dikkat çeken Orellana, “Bu kapitalist sistem işe yaramıyor, sadece daha fazla işsizlik ve açlığa neden oluyor” dedi.

Arjantin'de eyleme katılanlar

KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here