Aydınlık Yol örgütünün lideri Abimael Guzman hayatını kaybetti

Peru’da 1992’den beri cezaevinde olan Aydınlık Yol örgütünün kurucusu Abimael Guzman 86 yaşında yaşamını yitirdi.

Peru’da faaliyet gösteren Aydınlık Yol örgütünün kurucusu Abimael Guzman cezaevinde hayatını kaybetti.

Ulusal Cezaevi Enstitüsü (INPE) başkanı Susana Silva, açıklamasında, uzun süredir sağlık problemleri bulunan Guzman’ın, Callao kentindeki hapishanede yaşamını yitirdiğini doğruladı.

29 yıldır tecritte tutulan Guzman’ın 13 Temmuz’da sağlığının bozulduğu, 20 Temmuz’da hastaneye sevk edildiği ve 5 Ağustos’ta ise taburcu edildiği bilgisi paylaşıldı.

Birkaç gün önce sağlık durumu tekrar kötüleşen Guzman’ın, Sağlık Bakanlığından gelen bir doktor tarafından muayene edildiği bildirildi.

ABİMAEL GUZMAN KİMDİR?

Peru’nun Arequipa kentine bağlı Molleno kasabasında 1934’te doğan Guzman, Aydınlık Yol örgütünün kurucusu ve lideri olarak kabul ediliyor.

Felsefe profesörü olan Guzman, 12 Eylül 1992’de Ulusal Terörle Mücadele Müdürlüğünce yürütülen bir operasyon sırasında başkent Lima’nın Surquillo semtinde yakalandı.

Aydınlık Yol örgütü, 1980’lerde silahlı eylemler yürütmeye başladı. Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun (CVR) tahminlerine göre, Aydınlık Yol’un diğer sol örgütler ve devlet güçleriyle girdiği çatışmalar ile hükümetin askeri operasyonlarında 70 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

29 yıldır ağır tecrit altında tutulan ve kimseyle görüşmesine izin verilmeyen Guzman, 20 Temmuz Salı günü sağlık sorunları nedeniyle hastaneye sevk edilmişti.

KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here