Barınamayanlar bu geceden itibaren sokakta sabahlayacak

Barınamıyoruz Hareketi isimli kampanya Sakarya Üniversitesi kampüsü önüne yatak atarak geceyi geçiren üniversitelinin fotoğrafı ile kendini duyurmuştu. Üniversiteliler, artan ev kiraları, yurt ve apart ücretlerini Türkiye’nin dört bir yerinde oluşturulan yeni kampanyalarla protesto etmeye devam ediyor. Barınamıyoruz Hareketi, bu gece İstanbul’da Kadıköy sokaklarında sabahlayacak

“Barınamıyoruz Hareketi” sosyal medyadaki paylaşımında “Sesimizin duyulması için bize başka seçenek bırakmadılar. Ama artık bizi görmezden gelemeyecekler. Yarından itibaren #barınamayanlar her gece sokakta yatıyor” demişti. Üniversiteliler bu gece Kadıköy’de sabahlayacak.

Barınamıyoruz Hareketi’nden bir üniversiteli, gece kalacakları yerde yaptığı açıklamada “Dün yaptığımız açıklamada tepkimizi göstermek için sokakta yatacağımızı söylemiştik. Bugün de Kadıköy’deyiz. Sokaklarda yatmaya başlıyoruz. Artık bizi göz ardı etmelerine izin vermeyeceğiz. Kafalarını çevirdikleri her yerde onların gözüne çarpacağız. Valizlerimizi, çantalarımızı yastık yaptık. Bugün sokaklardayız” dedi.

Öğrencilere destek olan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal “Yoksul ailelerin çocukları yurt bulamıyor. Yurt bir barınma hakkıdır. Barınma hakkının sağlanmaması bir insan hakkı ihlalidir” ifadelerini kullandı. Tanal, geceyi öğrencilerle birlikte parkta geçireceğini söyledi.

18 Eylül’de yaptıkları paylaşımda “Sesimizin duyulması için bize başka seçenek bırakmadılar. Ama artık bizi görmezden gelemeyecekler. Yarından itibaren #barınamayanlar her gece sokakta yatıyor” demişlerdi.

KAYNAKsendika.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here