Dersimli kadınlar barınma sorunu ve tacize karşı eylem yapacak

Dersim’de öğrencilerin barınma sorunu, kadın öğrencilere yönelik tacizlere de neden oldu. Kadınlar bugün, Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısıyla eylem yapacak.

Munzur Üniversitesi öğrencileri yaşadıkları barınma sorunuyla birlikte tüm ülkedeki öğrenciler gibi sokakta kalmayla karşı karşıya geldi. Sokakta kalan kadın öğrenciler tacize maruz kalırken geçici olarak barınma sağlayan öğrenciler de kaldıkları yerlerde tacizle karşı karşıya kaldı.

Yurtlara yerleşenlerin yurtların bulundukları ıssız yerlerde olması dolayısıyla güvende olmadıklarını söyleyen ve üst üste gelen taciz haberlerinin kaygı verici olduğunu belirten Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, yaşananlara birlikte ses çıkarmak için kadınlara çağrı yaptı:

“Tacize ve kadınlara yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı 14 Ekim günü saat 17.00’de Seyit Rıza Meydanı’ndan gerçekleştireceğimiz basın açıklamamıza; üniversiteli genç kadınları, tüm Dersim halkını ve basın emekçilerini çağırıyoruz.”

Dernekten kadınlar Ekmek ve Gül’ün Ekim sayısına yaşanan olayları “Munzur Üniversitesi öğrencileri yoksulluk ve taciz kıskacında” başlığı ile anlatmıştı.

KAYNAKEkmek ve Gül

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here