DİSK heyetinden direnen Kentpar işçilerine ziyaret: “Öğretilmiş çaresizliğe mahkum olmayacağız”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu DİSK heyeti, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’te örgütlendiği için işten atılan Kentpar işçilerini ziyaret etti. İşçilerin basın açıklamasına katılan heyet, açıklama öncesinde Konya Valisi Vahdettin Özkan ve CHP Konya İl Örgütü’yle görüşerek işçilerin taleplerini ve haklılığını anlattı

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Kentpar Otomotiv’de işçiler, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve toplu sözleşme yapabilmek için DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’te örgütlendi. Birleşik Metal-İş, işyerinde çoğunluğu sağlayıp Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki başvurusu yaptıktan sonra sendika üyesi 140 işçi işten atıldı. Tazminatsız olarak işten atılan işçilerin fabrika önündeki direnişi 19 gündür sürüyor.

Bugün DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu DİSK heyeti, bugün Konya’ya geldi. Yapılan basın açıklaması öncesinde heyet, Konya Valisi Vahdettin Özkan, İYİ Parti Konya İl Örgütü ve CHP Konya İl Örgütü’yle görüştü. İşçilerin taleplerini ve haklılığını aktaran heyet, basın açıklaması için Kayalıpark’a geçti.

“Öğretilmiş çaresizliğe mahkum olmayacağız”

Kayalıpark’ta yapılan basın açıklamasında konuşan Serdaroğlu “Öğretilmiş çaresizliğe mahkum olmayacağız” diyerek her türlü haksızlığa karşı duran, DİSK’e ihtiyaç duran kim varsa arkasında duracaklarını ifade etti. Sendikalı olmanın anayasal bir hak olduğunu ifade eden Serdaroğlu, işçilerin anayasal haklarını kullanmalarından dolayı işten çıkarılmasının suç olduğunu söyledi.

Çerkezoğlu ise Kentpar Otomotiv’in suç işlediğini ifade ederek bu suçu işlerken çalışma yasalarını düzenleyen iktidardan güç aldıklarını vurguladı. Çerkezoğlu, Türkiye’nin dört bir yanında işlenen bu ve benzeri suçlara sessiz kalmanın da suça ortak olmak anlamına geldiğini ifade etti.

KAYNAKSendikaORG

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here