Erdoğan “desteksiz kapanma” süreci için esnaf ve çalışanlardan helallik istedi, #HelalEtmiyorum TT oldu

Erdoğan, 17 Mayıs’tan itibaren kontrollü normalleşme takviminin uygulanacağını söyleyerek, “desteksiz kapanma” sürecinde ekonomik sıkıntıya düşenlerden ‘helallik’ istedi, #HelalEtmiyorum TT oldu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘tam kapanma’ sürecinin son günü olarak açıklanan 17 Mayıs’ta ‘kontrollü normalleşme’ye geçileceğini duyurdu. Erdoğan’ın açıklamasında, “Sıkıntıya düşen esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden hellalik istiyoruz” ifadelerini kullanmasının ardından çok sayıda sosyal medya kullanıcısı “desteksiz kapanma” süreci için tepki gösterdi, “#HelalEtmiyorum” etiketi kısa sürede Twitter gündeminin ilk sıralarına yükseldi.

AKP teşkilatı ile video konferans yöntemiyle düzenlenen bayramlaşma programında konuşan Erdoğan şunları söyledi:

DETAYLAR KABİNE TOPLANTISI SONRASI AÇIKLANACAK

“Milletimize söz verdiğimiz şekilde pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz. Detayları kabine toplantısının ardından milletimizle paylaşacağız. Niyetimiz mayıs ayı sonuna kadar ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmek, haziran ayı ile birlikte itibaren tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz.

“Salgının ülkemize sirayet ettiği 2020 Mart ayından beri aldığımız tedbirlerin, özellikle de kısıtlamaların tek amacı 84 milyon vatandaşımızın her birinin sağlığını, hayatını, geleceğini korumaktır. Mecbur olmadığımız hiçbir tedbire başvurmadık, başvurmayacağız. Bununla kalmıyor, aldığımız tedbirleri de vatandaşlarımızın işine, aşına zarar vermeyecek şekilde uygulamaya özen gösteriyoruz.”

“SIKINTIYA DÜŞEN ESNAFIMIZ, ÇALIŞANIMIZ OLDUYSA HELALLİK İSTİYORUZ”

“Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içerisindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden hellalik istiyoruz. Hiçbir vatandaşımızın kendini sahipsiz hissetmemesi için devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek sosyal destekleri ciddi oranda artırdık. Uluslararası değerlendirmelerde, salgın döneminde vatandaşlarına en yaygın ve etkin sosyal destek sağlayan ülkeler arasında yer alıyoruz.”

İSRAİL TEPKİSİ: BU TERÖR DEVLETİ ARTIK TÜM SINIRLARI AŞMIŞ DURUMDA

“Geçmişte Bosna’da hunharca işlenen vahşete nasıl sesimizi yükselttiysek bugün de tüm dünya görmezden gelse de İsrail’in zulmüne eyvallah etmeyeceğiz. Siyasi kaygılarla ideolojik saplantılarla şu veya bu sinsi hesapla İsrail’in döktüğü kanlara sessiz kalarak veya açıkça arka çıkarak ortak olanlar bir gün sıranın kendilerine geleceğini bilmelidir. Eğer İsrail’in Filistin’de bilhassa Kudüs’te sergilediği saldırganlığı derhal durdurmazsak yarın herkes kendini bu vahşi zihniyetin hedefinde bulacaktır. Bu terör devleti artık tüm sınırları aşmış durumdadır. BM Güvenli Konseyi’nin Genel Kurul’da alınan kararlara uygun şekilde süratle Kudüs’te barışı ve huzuru sağlayacak adımları atması şarttır. İslam İşbirliği Teşkilatı da derhal somut bir tutum almazsa kendi varlığını inkar etmiş olacaktır” diyen Erdoğan, “Bir kez daha altını çizerek ifade etmek isterim ki her ne yapacaksa derhal yapılmalıdır. Aksi halde ortaya çıkacak tablonun vahim sonuçlarıyla yüzleşilmesi kaçınılmazdır.”

KAYNAKBirgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here