Esenyurt Belediyesi şiddete uğrayan işçilerini yalnız bıraktı

25 Eylül Cumartesi günü  Esenyurt’ta özel bir hastanenin önünde biri kadın iki sağlıkçı, park tartışması yaşadıkları magandalar tarafından darp edildi. Darp edilen Esenyurt Belediyesi işçileri, belediyenin ve Orhangazi Mah. muhtarının olayı kapatmaya çalıştığını; Birleşik İşçi Kurultayı aracılığıyla duyurdu.  

Birleşik İşçi Kurultayı Twitter hesabından yapılan yazılı teşhir metninde; işçilerin maruz kaldıkları şiddet karşısında Orhangazi Mah. muhtarının ve belediyenin olayı kapatmaya çalıştığı vurgulanarak “İfade sırası beklerden ise karakola Orhangazi Mah. muhtarı geldi. Saldırganların ailelerini tanıdığını, “iyi aile çocukları” olduklarını, birinin uçağa yetişmesi gerektiğini söyleyen muhtar, olayın uzatılmamasını ve “maddi zararın ödenmesini” önererek, işçilerin şikayetlerini geri çekmesini istedi. Şikayetten vazgeçilmemesi üzerine ise mahkeme sürecinin onları yoracağını söyleyerek psikolojik olarak yıldırmak istedi. Muhtarın sağlık işçiler tarafından muhatap alınmaması üzerine ise, işçilerin karakolda bulunan amiri Esenyurt Sağlık İşleri Müdürlüğü Hasta Nakil Şefi de aynı önerileri sunarak, belediyeden sağlık işlerinden sorumlu başkan yardımcısının, kendisinden “işin uzatılmamasını rica ettiğini” belirtti. Tüm bunlara rağmen şikayetlerini geri çekmeyen işçilere ise bu süreçte ve ifade sırasında belediyeden bir avukat desteği sağlanmadı.” aktarıldı.

“Esenyurt Belediyesinin işçilere, sağlıkçılara, kadınlara uygulanan şiddete karşı tavrı bu mu olacak? İşçiler, birbirlerine destek ve dayanışma gösterirken, kurum bu konuda sorumluluk almayacak mı?” diyerek belediyeye seslenilen açıklamada; bundan sonra hiçbir belediye işçisinin aynı sorunlarla yüz yüze gelmemesi için bu soruların cevaplarının oldukça önemli olduğu vurgulandı.

KAYNAKdirenişteyiz.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here