Geleneksel Sarıgazi Halk Festivali 11 Eylül’de yapılacak

Sarıgazi halkı ve devrimciler tarafından organize edilen festival, 2014’ten bu yana saldırılar, yasaklamalar ile engellenmeye çalışılıyor. Bu yıl 11 Eylül Cumartesi günü saat 19.00’da gerçekleştirilecek festivale; Haluk Tolga İlhan, Grup Munzur, Grup Vardiya, Koma Gulen Xerzan ve Temel Demirer katılıyor

Sarıgazi halkı ve devrimciler tarafından organize edilen festival, 2014’ten bu yana saldırılar, yasaklamalar ile engellenmeye çalışılıyor. Geçen yıl etkinlik, pandemi nedeniyle az sayıda katılımla HDP Sarıgazi İlçe Binasında yapılmıştı. Bu yıl 11 Eylül Cumartesi günü saat 19.00’da gerçekleştirilecek festivale; Haluk Tolga İlhan, Grup Munzur, Grup Vardiya, Koma Gulen Xerzan ve Temel Demirer katılıyor.

Sarıgazi Halk Festivali Hazırlık Komitesi, festival çağrısı yaptı.

Direnerek kazanacağız, güzel günler göreceğiz!

Her gün yeni bir olayla güne uyanıyoruz. Ülkedeki gündemin değişme hızına yetişemez durumdayız.

Bir bakıyorsunuz gıdadan elektriğe, temel ihtiyaç maddelerinden suya, her şeye zam geliyor. Bir bakıyorsunuz işten atılan işçiler haklarını aradığı için saldırıya uğruyor. Anayasal hak olan sendikalaşma suç oluyor. Her yeni güne bir kadın cinayeti ile uyanıyoruz. Açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca emekçi sömürünün dişlileri arasında alınteri döküyor. Bir bakıyorsunuz işsiz kaldığı için insanlar intihar etmiş. Gençler gelecekten umutsuz, çocuklar eğitimden uzak yaşıyor. Uyuşturucunun, kumarın pençesinde yok oluyor.

Rant ve talan politikaları ile doğamız talan ediliyor. Ormanlarımız yanıyor, yanan bölgelere lüks oteller, saraylar yapılıyor. Yanan evlerinin, hayvanlarının, meyvesinin- sebzesinin, çiçeğinin acısını yaşayan insanların acısına ortak olmak yerine kafalarına çay atılıyor. Aynı şekilde sel nedeniyle ortada kalan insanlara yapılan muamele ortada. Hala acıyı paylaşmak yerine kin kusmak kan parası teklif etmek gündemlerinde.

Bu da yetmezmiş gibi halklar arasında nefret tohumları ekiliyor. Kontra güçler aracılığı ile halklar linç ediliyor, katlediliyor. Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren emperyalistler ve iş birlikçileri bölgenin zenginliklerinden faydalanmak için kirli savaşı körüklüyorlar. Mazlum halklar savaşın gölgesinde katlediliyor. Katliamdan kaçan halk ise göç yollarında ölüyor.

Kürt halkına yönelik saldırılar da dur durak bilmeden devam ediyor. Kürt halkının iradesini, mücadelesini katliamlarla, saldırılarla yok etmeye çalışan iktidar, bu zulümle, vahşetle ayakta kalmaya çalışıyor. Deniz Poyraz ve Konya’da bir ailenin katledilmesi, Kürt işçilerin saldırıya uğraması ve daha nice saldırı ile kardeş halklar birbirine düşman ediliyor.

Tüm bu saldırılar karşısında ses çıkaran işçi-emekçiler, kadınlar, gençler saldırıya uğruyor. Haksızlıklara kim ses çıkarıyorsa terörist ilan ediliyor. Toplumun en ilerici, devrimci özneleri baskıyla, kaçırmalarla sindirilmeye sessizleştirmeye çalışıyorlar.

Çare ellerimizde, çare direnmekte, çare mücadelede…

Bizler reddediyoruz. Seyirci olmayı, sessiz kalmayı, ötekileştirilmeyi, kolumuza ayağımıza bir pranga daha takılmasını, önümüze yine yeniden uyduruk bir “seçim” sandığı konmasını, “şu çete olmadı bu çeteden verelim” aymazlığıyla gözümüzün içine baka baka pisliğe batmış sistemlerini, işçi, kadın, çocuk demeden katleden, kardeşi kardeşe düşman eden tecavüzcülerini, cinayetlerini varlıklarını onaylamamızı isteyen bu sistemi topyekun reddediyoruz.

Sömürüsüz, özgür, eşit ve güzel günler görmek için seni de aramıza, bize dayatılan gerici kuşatmaya karşı direnmeye çağırıyoruz. Sensiz bir eksik olacağız. İnsanca bir yaşam ve gelecek için elini uzat. Düzenlediğimiz Sarıgazi Halk Festivali’ne, sesimize ses kat.

KAYNAKsendika.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here