HDP’den ırkçı saldırılara karşı eylem çağrısı

HDP İstanbul İl Örgütü, süreklilik kazanan ve son olarak Konya’da gerçekleşen ve bir kişinin hayatını kaybetmesine yol açan ırkçı-faşist saldırılara karşı 22 Temmuz Perşembe günü 19.00’da Şişhane Meydanı’nda gerçekleştireceği eyleme çağrı yaptı.

Derin bir yönetme krizi içindeki Saray Rejimi, her yerden çürüyen, dökülen düzeni ayakta tutmak için şiddetin her türünü arttırmaktan başka çare bulamıyor. Bir yandan Suruç anmasında olduğu gibi ‘resmi’ güçleri ile terör estirirken bir yandan da ırkçı-faşist saldırlar, linç girişimleri ile toplumun ezilen ve diren kesimlerini bastırmaya çalışıyor.

Kürt halkına dönük saldırılar her boyutu ile arttırılıyor. HDP’nin kitlesel gözaltı tutuklamalara karşı direnmeye devam etmesi, Deniz Poyraz’ın katledilmesinde olduğu gibi, şiddeti yeniden siyasi cinayetler boyutuna taşırken, Kürt halkına ise, Konya’da, Afyon’da olduğu gibi linç güruhları ile katliamlar organize ediliyor.

Tüm bu saldırılara karşı HDP İstanbul İl Örgütü, bir çağrı yaparak, “Sistematik biçimde artan ırkçı-faşist saldırılara” karşı sokağa çıkıyor. 22 Temmuz Perşembe günü, saat:19:00’da Şişhane Meydanı’nda gerçekleştirilecek basın açıklamasının çağrısı şöyle:

 “Sistematik ırkçı-faşist saldırılar Konya’da katliamı getirdi. Sakarya, İzmir, Marmaris, Afyon, Ankara, İstanbul ve devamında Konya’da yapılan ırkçı saldırılar sistematiktir. Faşizme karşı mücadeleyi büyütmek ve tepkimizi göstermek için demokrasi güçlerini, gençleri, kadınları, tüm ötekileştirilenleri Şişhane Meydanı’na bekliyoruz.

22 Temmuz Perşembe / 19.00”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here