Leyla Güven ve 8 tutukluya Kürtçe şarkı gerekçesiyle görüş ve iletişim cezası verildi

Elazığ Kadın Cezaevi’nde aralarında DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in de bulunduğu 9 kadın tutukluya, Kürtçe şarkı soruşturması nedeniyle iletişim ve görüş cezası verildi.

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in de aralarında bulunduğu 9 kadın tutuklu hakkında Kürtçe şarkı gerekçesiyle başlatılan soruşturmada 1 aylık iletişim ve görüş cezası verildi.

Edinilen bilgilere göre, soruşturma sonucunda Güven’inde aralarında yer aldığı kimi tutuklulara 1 ay telefon iletişim cezası, diğer tutuklulara ise 1 ay aile görüş cezası verildi.

Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Annem Leyla Güven ile telefonda konuştum. Bu soruşturma sonucunda annemin de içinde olduğu bazı tutuklulara bir ay telefon iletişim cezası diğer tutuklulara da bir ay aile görüş cezası verilmiş. ‘Anlaşılmayan bir dilde şarkı söyleyerek halay çektikleri’ için” dedi.

Elazığ Ceza İnfaz Müdürlüğü tarafından 15 Ağustos günü yaptıkları etkinlik gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan tutanakta, kadın tutukluların söyledikleri Kürtçe şarkılar ve sözler “anlaşılmayan bir dilde sözlü halay çektikleri”, “anlaşılmayan dilde marş okudukları” şeklinde yazıldı.

KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here