MED TUHAD-FED: “Cezaevlerinde ihlaller arttı, toplum cezaevlerine ses olmalı”

Cezaevlerindeki hak ihlalleriyle tutsaklar ile aileleri arasındaki bağların koparılmak istendiğini belirten MED TUHAD-FED, “Yaşananlara sessiz kalmak suça ortak olmaktır” diyerek, herkesi cezaevlerine ses olmaya davet etti

MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, 20 Temmuz 2016’da başlayan ve 18 Temmuz 2018’da kaldırılan Olağanüstü Hal (OHAL) hukuku ile cezaevlerinde birçok hukuksuzluk uygulanmaya başlandığı belirtilerek, “Akabinde yaşanan pandemi bir fırsat görülerek cezaevleri bütünüyle tecrit alanlarına dönüştürülmüştür” denildi.

“Toplum cezaevlerine ses olmalı”

Cezaevinde uygulanan yeni politikalar ile ceza içinde ceza uygulamasının en ağır şekilde yaşatıldığının ifade edildiği açıklamada, “Özenle belirtmek gerekir ki asıl hedefin özgür düşünce olduğu son dönemki uygulamalar ile gün yüzüne çıkmıştır. Kurumumuza yüzlerce başvurunun olması, başvuruların sıklaşması ve benzer olması, var olan uygulamaların münferit olmadığının göstergesidir. Sistematik olarak devam eden uygulamalara dönük tüm toplumun ses olması gerekmektedir” diye belirtildi.
Açıklamada, ihlallerin her gün artarak devam ettiği gerçekliği karşısında sessiz kalmanın, yaşanan hak ihlallerinin gerekçesi ve suç ortağı olmak anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Süreklileşen disiplin cezaları

Kırıkkale F tipi Cezaevi’nden tutuklular 3 ve 4 Ekim’de farklı cezaevlerine sevk edilmesi hatırlatılan açıklamada, “Bu kapsamda Kırıkkale cezaevinden Tekirdağ, Kandıra, Kırıklar, Silivri, Sincan, Antalya  başta olmak üzere bir çok cezaevine sürgün yaşanmıştır. Öncelikle sürgünlerin bir baskın şeklinde yapıldığı ve sürgün edilen tutuklu-hükümlülerin kıyafetlerini dahi alamadıkları belirtilmiştir. Bu haliyle sürgün olan tutuklu-hükümlüler gittikleri yeni cezaevlerinde en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hala getirilmiştir. Cezaevlerinde her hakkın kısıtlandığı hem tarafımıza yapılan başvurular hem de avukat ziyaretleri ile açığa çıkmıştır. Bu aşamada son dönemlerde yaşanan sürgün politikalarının artarak devam ettiği görülmektedir. Pandemi gerekçesiyle isteğe bağlı sevkler yapılmazken ‘güvenlik’ gerekçesiyle her türlü sürgün politikasının aktif bir şekilde işletildiği Kırıkkale Cezaevi örneğinden görülmektedir. Bu kapsamda uygulanan sürgün politikası ve buna bağlı olarak süreklileşen disiplin cezaları ile dışarı ile tümden kesilmesinin hedeflendiği açıkça görülmektedir” ifadelerine yer verildi.

“Çıplak arama dayatıldı”

Cezaevindeki bu uygulamaların uluslararası hukuka aykırı ve hukuksuz olduğunun belirtildiği açıklamada, “Başta Kırıkkale Cezaevinde olmak üzere tüm cezaevlerinde yaşananların temel hedefinin tutsakları ile ailelerinin bağlarını koparmaya, toplumdan tecrit etmeye dönük her türlü uygulama ve buna bağlı olarak gelişen hak ihlalleri hukuksuzdur. Yaşanan sürgünler neticesinde zaten eşyalarını bile alamayan tutsaklara insanlık onuru ve pandemi kuralları hiçe sayılarak, çıplak arama dayatılmış ve bu tutumu kabul etmeyen tutsaklar darp edilmiştir” denildi.

Adalet Bakanlığı’na çağrı

Yine Urfa, Tarsus cezaevleri başta olmak üzere Adalet Bakanlığından gönderildiği iddia edilen bir genelge gerekçesiyle koğuş değişikliklerinin yapıldığının ifade edildiği açıklamada, tecrit altındaki tutukluların tümden tecride alındığı vurgulandı. “Ancak belirtmek gerekir ki, genelge hukuki bir zeminde uygulanmamış. Koğuşlara baskın yapılmış ve kaba şiddet uygulanarak koğuş değişikliği yaşanmıştır” denilen açıklamada, “Tüm bilgiler ışığında Adalet Bakanlığı mevcut bu uygulamalardan derhal vazgeçmelidir. Ceza içinde ceza uygulamasına son verilmelidir. Sürgünler, işkence, çıplak arama, iyi hal kurulu ve hasta tutsaklar başta olmak üzere tüm acil sorunlar bir an düzeltilmelidir. Cezaevlerinde yaşanan sorunlar karşısında herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz” diye kaydedildi.
KAYNAKMA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here