Meksika’da 7 büyüklüğünde deprem

Meksika’nın Guerrero eyaletinde 7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Eyalet valisi, hasarın büyük olmadığını, fakat en az bir kişinin öldüğünü açıkladı.

Meksika’nın güneybatısındaki Guerrero eyaletinin Acapulco kentinde, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu’nun (USGS) verilerine göre 7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. USGS ilk olarak 7.4 olarak açıkladığı depremin büyüklüğünü, daha sonra 7.0’ye düşürdü. Guerrero Valisi Hector Astudillo yerel televizyona yaptığı açıklamada, Acapulco’nun batısında küçük bir kasaba olan Coyuca de Benitez’de bir kişinin üzerine elektrik direğinin düşmesi sonucu öldüğünü duyurdu.

Turistik şehri sarsan depremle birlikte, dağ yamaçlarından kayaların yerleşim yerlerine düştüğü ve binalara hasar verdiği bildirildi. Sarsıntının ardından bölgede tsunami uyarısı yapıldı.

Depremin gerçekleştiği Acapulco’ya 375 kilometre uzaklıktaki başkent Mexico City’nin bazı semtlerinde sarsıntı hissedildi. Mexico City’nin Roma Sur mahallesinde elektriklerin kesildiği aktarılırken, Reuters’a konuşan 70 yaşındaki mahalle sakini Yesmin Rizk, “Korkunçtu. Bana 1985 depremini hatırlattı” dedi. 19 Eylül 1985’te Mexico City’de gerçekleşen 8 büyüklüğündeki depremde en az 10 bin kişi ölmüştü.

Deprem sırasında gökyüzünde “deprem ışıkları” olarak bilinen mavi ışıklar görüldü. Gökyüzünü aydınlatan mavi ışıklara ait görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. ABD’deki Rutgers Üniversitesinin 2017 yılında yaptığı açıklamaya göre, şiddetli depremler sırasında yeryüzündeki fay hatlarının hareketi sonucu ortaya çıkan elektrik yükü gökyüzünde yanıp sönen ışıklara neden olabiliyor. Bu ışıklara ısıl ışıldama (tribolüminesans) denirken, daha çok “deprem ışıkları” olarak biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here