Mitsuba’da buruk sevinç: Patron sendikayı tanıdı ancak atılan işçiler geri alınmadı

Mitsuba Otomotiv’de sendikal hakları ve işten atılan arkadaşları için direnişe geçen işçilerin taleplerinden bir kısmı kabul edildi.

Kocaeli Gebze’deki Mitsuba Otomotiv’de sendikal hakları ve işten atılan arkadaşlarının geri alınması için direnişe geçip dün kendilerini fabrikaya kapatan işçilerin taleplerinin bir kısmı kabul edildi. Patron sendikayı tanıyıp toplu sözleşme için masaya oturmayı kabul etti ancak işten çıkarılan 10 işçi işe geri alınmadı. Patron yalnızca işçilerin tazminatlarının ödeneceği sözünü verdi.

İşçilerin tazminatlarını ödenecek

Birleşik Metal-İş Gebze 2 Nolu Şube ile işveren tarafı arasında bugün gerçekleşen görüşmede patron, işçilerin tazminatlarını ödeyeceği sözü verdi. Öte yandan işçilerin işe iade talebine dair dava sürecinin sonuçlanması beklenecek.

Sendika tanındı, tis görüşmeleri başlayacak

Patron işçilerin sendika hakkını da tanıdı. Sendikanın hazırlayacağı taslak sonrası toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için masaya oturulacak.

İşçiler kapı önüne gözyaşlarıyla geldi

Sendikanın sonucu duyurmasının ardından içerideki direnişçi işçiler gözyaşlarını tutmadı, gelip kapı önünde arkadaşlarına sarıldılar.

Ne olmuştu?

Gebze’de kurulu Mitsuba Otomotiv’de işten atmalara karşı direnen ve sendikal haklarının tanınması için mücadele eden işçiler fabrikayı terk etmeme kararı almış ve dün saat 16.00’da kendilerini fabrikaya kapatmıştı.

Fabrikada Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube örgütlenmiş, çoğunluğu sağlayarak mart ayında yetki belgesini almıştı. Ancak patron sendikayı tanımayıp sendikalaşan işçileri işten atmaya başlamıştı.

Fabrikada 1’i dün eylem başladıktan sonra olmak üzere toplamda 10 işçi tazminatsız şekilde işten atılmıştı.

KAYNAKevrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here