ODTÜ öğrencileri: “ODTÜ’de mezuniyet Devrim’de olur”

ODTÜ öğrencileri bu yılki mezuniyet töreninin Devrim Stadyumu’nda düzenlenmemesi kararına karşı eylem yaptı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin geleneklerinden biri olan ve her yıl üniversite yerleşkesindeki Devrim Stadyumu’nda tüm bölümlerin katılımıyla düzenlenen mezuniyet töreni kayyım rektör Verşan Kök’ün kararı ile bölündü. Üniversite yönetimi, ilk defa geçtiğimiz yıl pandemi tedbirleri sebebiyle gerçekleştirilemeyen mezuniyet töreninin, bu yıl ise farklı bölümler için farklı yer ve saatlerde düzenleneceğini duyurdu.

Bunun üzerine rektörlük önünde eylem yapan ODTÜ’lüler “ODTÜ’de mezuniyet Devrim’de olur” dedi. Yapılan açıklamada pek çok üniversitenin yaz dönemi boyunca çeşitli önlemler alarak mezuniyet törenlerini düzenledikleri de hatırlatıldı. Aşılama oranı ve ülke genelinde kaldırılan tedbirlerin anımsatıldığı açıklamada şunlar vurgulandı:

“Mevcut koşulları göz önüne aldığımızda 13 bin kişilik Devrim Stadyumu’nun hiçbir törene ev sahipliği yapamaması, alınan kararın siyasi nitelikte olduğunu ortaya koymaktadır.”

“ODTÜ’de mezuniyetin adresi Devrim’dir”

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi:

“Talebimiz oldukça nettir, ODTÜ’de mezuniyet töreninin tek adresi Devrim Stadyumu’dur. Kampüse girişte iki doz aşı şartı, fakültelerin farklı günlere bölünmesi, tribünün sosyal mesafeye uygun düzenlenmesi ve aile bireyi sayı kısıtlaması gibi bizzat bizim Rektörlüğe önerdiğimiz önlemlerin törenin salgın koşullarına uygun düzenlemesi yolunda ziyadesiyle yeterli olacağına inanıyoruz. ODTÜ Rektörlüğünü aldıkları bu vahim karardan vazgeçmeye çağırıyor ve törenin fizibilitesinin planlanması için kampüsün bileşenleri ile ortak toplantı yapılması talebimizi yineliyoruz. 2020 ve 2021 mezunları olarak bizler belirlenen mezuniyet günlerinde pankartlarımız ile Devrim’de hazır olacağız.”

KAYNAKKızıl Bayrak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here