Rektörlük yapmayınca ODTÜ öğrencileri kendi mezuniyet törenlerini düzenledi

Rektör Verşan Kök’ün protesto korkusu nedeni ile ODTÜ Devrim Stadyumu’nda geleneksel olarak yapılan mezuniyet töreninin rektörlük kararıyla engellenmesinin ardından kendi mezuniyet törenlerini gerçekleştiren öğrencilerden 5’i gözaltına alındı.

ODTÜ rektörlüğü, protesto korkusu nedeniyle, her yıl geleneksel olarak Devrim Stadyumu’nda düzenlenen ve öğrencilerin açtığı pankartlarla bilinen mezuniyet töreninin bu yıl yapılmamasına karar verdi. Bunun üzerine öğrenciler kendi mezuniyet törenini düzenledi. Kampüs kapısında polisin kimlik kontrolü sırasında çıkan tartışmada ise 5 öğrenci gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldı.

ODTÜ öğrencileri, rektörlüğün bu yıl mezuniyet töreni yapılmaması kararına karşı mezuniyet töreni düzenliyor. Her yıl geleneksel olarak Devrim Stadyumu’nda düzenlenen ODTÜ mezuniyet töreni, öğrencilerin açtığı pankartlar nedeniyle ilgiyle izleniyordu. Ancak rektörlük öğrenciler ve akademisyenlerden gelen taleplere karşın bu yıl törenin “vakaların arttığı” gerekçesiyle yapmama kararı aldı. Mezun olan öğrencilere gönderilen açıklamada, “geçen yıllarda düzenlenen törenlerde bazı istenmeyen ve üniversiteye yakışmayan gelişmelerin yaşandığı” ifadeleri ise öğrencilerin yönetime ve iktidara yönelik pankartları akıllara getirdi.

Kapıda polis engeli

Öğrenciler rektörlüğün mezuniyet törenini bu yıl iptal ettiğini açıklaması üzerine kendileri bir tören düzenledi. Öğrenciler cüppeleri ve pankartlarıyla basketbol sahasında toplanarak, Devrim Stadyumunda yürüyüşe hazırlandı. Öğrenciler mezuniyet törenine hazırlanırken, kampüs girişinde de çok sayıda polis bekledi. Üniversiteye giren öğrencilere kimlik kontrolü yapılması ise tartışma yarattı. Böyle bir uygulamayı kabul etmeyi kabul etmeyen öğrenciler itiraz etti, yaşananları cep telefonlarıyla kayıt altına alan öğrencilere ise müdahale edildi. 5 öğrenci çıkan arbede sonrası gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldı.

 

KAYNAKEvrensel, Sendika.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here