Sendikalı oldukları için işten çıkarılan 140 işçi direnişe geçti

Kentpar Otomotiv’de Kod-46 ile işten çıkarılan işçiler, fabrikayı terk etmeyerek direnişe geçti. Birleşik Metal-İş’ten Baltacı işveren için “Ortaçağ zihniyeti ile karşı karşıyayız” dedi.

Konya’da otomotiv tedarik sektöründe faaliyet gösteren Kentpar Otomotiv işçileri, Birleşik Metal-İş’e üye olarak sendikal haklarını kazandı. Bunun üzerine şirket, sendika üyesi 140 işçiyi Kod-46’tan işten çıkarttı. İşten atılan işçiler fabrikayı terk etmeyerek direnişe geçti. Dün geceyi fabrikada geçiren işçilerin bekleyişi sürüyor.

‘FABRİKA PATRONU TELEFONLARA ÇIKMIYOR’

İşçilerin sendikaya üye olduğu için işten atıldığını ifade eden Birleşik Metal-İş Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı şunları söyledi: “Fabrikada çalışan arkadaşlarımız sendikamıza başvurarak üye olmak istedi. Biz de komite çalışmalarımızı yaparak, yeterli sayıya ulaştık Çalışma Genel Müdürlüğü’ne başvuru da bulunduk.  Çalışma Genel Müdürlüğü’nde başvuruyu onaylayarak belgelerimizi bize ulaştırdı. Bunun üzerine işveren dün fabrikada çalışan arkadaşların tamamını saat 11.00’de sendikalaşmalarından dolayı Kod-46’dan işten attı. Şu an gece ve gündüz vardiyasında çalışan sendikamıza üye 140 işçiyi işten attılar. İşçilerimiz de fabrikayı terk etmeyerek direnişe başladı. Sendika temsilcilerimiz patronla iletişim kurmaya çalıştı ancak telefonlara çıkmadı.”

İşten atılan 140 işçi geceyi fabrikada geçirdi.

‘HAKLARI OLAN ÖĞLE YEMEĞİNİ VERMİYORLAR’

“Burada bazı fabrika yöneticileri işçi arkadaşları tahrik ediyor” diye konuşan Baltacı, işçilerin direnişte kararlı olduğunu vurguladı. Çalışanların mevcut ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını ifade eden Baltacı, “Hakları olan öğle yemeğini vermiyorlar, tuvaletleri kapatıyorlar. 21. yüzyılda Ortaçağ zihniyeti ile karşı karşıyayız. Bugün işçilerin ücretlerinin yatması gerekiyordu onu bile yatırmadılar” dedi.

KAYNAKGazete Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here