Suruç anmasına saldıran polislerden “Bizi dövdüler” şikayeti

20 Temmuz 2021 tarihinde Suruç Katliamı’nın yıl dönümü için bir araya gelenlere polis saldırısı gerçekleştirilmişti. Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin Halitağa Caddesi’nde yaptığı anmanın ardından Gençlik Örgütleri’nin çağrısını yaptığı yürüyüşe müdahale etmek isteyen polis ile devrimciler arasında çatışma çıkmıştı. Yapılmak istenen yürüyüş engellenince barikatı zorlayan devrimciler yoğun gaz ve şiddet ile gözaltına alınmaya çalışılmış, 61 kişi gözaltına alınıp 11 devrimci tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilmişti. Polisin gözaltına alma saldırısı sırasında uyguladığı şiddet nedeniyle devrimci öğrenciler de yaralanmış ve polislerden şikayetçi olmuştu.

Flama sopası silah sayıldı, polis devrimciler bizi dövdü dedi

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında darp raporu alan 7 polis, 11 devrimci öğrenci hakkında şikayetçi oldu.

İddianamede flama sopaları silah olarak gösterilirken, devrimci öğrenciler için  “vücutlarının değişik yerleriyle kolluk kuvvetinin vücutlarının değişik yerlerine vurduğu” denildi.

Arkadaşlarının gözaltına alınmasını engellemek isteyen devrimci öğrencilerin birbirlerine kenetlendiği anlar için “fikir ve eylem birliği içerisinde hareket etmek” suçlaması yapıldı, polis tarafından uygulanan şiddet “kitlenin iradesini kırmak için” şeklinde ifade edildi.

11 devrimci öğrencinin yargılanacağı dava 11 Kasım 2021 günü saat 11.05’te Anadolu Adliyesi’nde görülecek.

KAYNAKDirenişteyiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here