TPI’de işten atma saldırısı

TPI’de sözleşmeye tepki gösteren, sendikadan istifa eden ve temsilcilikle gerginlik yaşayan en az 9 işçi Kod 29 ile işten çıkartıldı.

Geçtiğimiz günlerde sözleşme süreci sonrası işçiler tepkilerini göstermiş ve Petrol-İş İzmir Şube’nin imzaladığı sözleşmeyi kabul etmeyerek sendika başkanını istifaya çağırmıştı.  TPI Menemen Serbest Bölge’de yer alan fabrikasında perşembe ve cuma günü TPİ yönetimi işten atma saldırısını devreye koydu.

“İş yerinde huzuru bozma”, “iş yeri kurallarına aykırı hareketler sergileme” gibi bahaneler ile en az 9 işçi Kod-29 maddesi ile işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçilerin imzalanan sözleşmeye tepki gösteren, sendikadan istifa eden ve temsilcilikle gerginlik yaşayan işçiler olması TPI sermayesinin işçilerin gösterdiği tepkinin ilerlemesinden çekindiğini gösteriyor.

Satış sözleşmesi sürecini takip eden ve mücadeleyi örgütlemeye çalışan Petrokimya İşçileri Birliği ise Facebook sayfasından atılan işçileri sahiplenme çağrısı yaptı:

TPI’de işten atmalar durdurulsun, atılanlar geri alınsın!

“TPI sermayesi işçiye diyor ki ben arkamı devlete dayadım, sefaleti masada kabul ettirdim, işçi de susup otursun! TPI 2’de iki gündür parça işçi atılıyor.

Atılanlar sözleşmenin açıklandığı gün tepki gösterenlerden seçiliyor. Yönetim baskı, tehdidi artırarak işçiyi sindirmeye çalışıyor.

Ancak bunu kabul edemeyiz! Bizler haklarımız için direndik, sefalete boyun eğmedik. Atılan arkadaşlarımıza sahip çıkmak bugün her zamankinden daha önemli. Örgütlü şekilde diyeceğiz ki kimse yapılan eylemler yüzünden işten atılmayacak

KAYNAKKızıl Bayrak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here