Van Emek ve Demokrasi Platformu, sel felaketinin ardından yardım kampanyası başlattı

Van’da 28 Temmuz’da başlayan ve arka arkaya yaşanan sel felaketinde Başkale, Özalp ve Çaldıran ilçelerine bağlı 21 mahallede onlarca ev yıkıldı ve hasar gördü, yaklaşık 900 hayvan öldü. Van Emek ve Demokrasi Platformu, sel felaketinin ardından yardım kampanyası başlattı

31 Temmuz’da Başkale’nin Esenyamaç Köyü’nde 15’ten fazla evin yıkılmasına ve onlarca evin kullanılamaz hale gelmesinin ardından, 3 Ağustos’ta ise; İpekyolu ilçesinde şiddetli yağmur nedeniyle Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan konutlar sular altında kaldı.

Sel felaketinin ardından Van Barosu, Van Tabip Odası, TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu, KESK Van Şubeler Platformu, İHD Van Şubesi’nin içinde yer aldığı Van Emek ve Demokrasi Platformu, yardım kampanyası başlattı.

60 ev zarar gördü 15 ev yıkıldı

Platform olarak selden en çok zarar ilçelerden biri olan Başkale’yi ziyaret ettiklerini Van Eğitim Sen Şube Başkanı Murat Atabay, Esenyamaç Köyü’nde 60’a yakın ev zarar gördüğünün 15’inin ise tamamen yıkıldığını söyledi. Atabay, zarar gören evlerin ise  kullanılamaz halde olduğunu belirtti.

Esenyamaç’a bağlı Onikidere mezrasında ise 11 evin hasar aldığını aktaran Atabay, çadırların köye uzak bir bölgede okul bahçesine kurulduğunu ve halkın daha çok komşularında ya da yakınlarında kaldığını belirtti.

Atabay, şu an için acil olarak, kuru gıda, çocuk bezi, kadın pedi, iç çamaşırı ve giysiye ihtiyaç olduğunu belirtti ve “Zarar çok büyük insanlar perişan bir halde tüm herkesin elinden geldiği ölçüde yardım etmesini bekliyoruz” dedi.

Takva: “Elimizden geleni yapalım”

Platform içinde yer almayan fakat kampanyası destekleyen Van Ticaret Odası Başkanı Necdet Takva ise, Başkale sel bölgesinde iki gün konakladığını ve “durumun hiç olmadığını” söyledi:

“Sel yatağında yapılaşma olması ve doğal sebepler sele sebep oldu. Başkale’de de Çaldıran’da da insanlar ve hem evlerinden hem de geçim kaynağı hayvanlarından oldu. Şu an barınma sorunu olanlar çadır kuruldu bir kısım yakınlarının yanına yerleşti. Ancak insanların çok fazla yardıma ihtiyacı var. 

“Başkale’de ilk selden sonra kaymakam ile görüştük. 10 ton su gönderdik. Gıda ve su desteği vereceğiz. Vanlı iş insanlarına da çağrı yapıyoruz. Halk evini geçim kaynağı olan hayvanlarını kaybetti, hepimiz elimizden geleni yapalım.”

KAYNAKBianet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here